Herbata w różnych odsłonach

O herbacie wiemy to, iż jest mieszanką pozyskaną z liści rośliny o tej samej nazwie. Krajem pochodzenia są Chiny. W Polsce herbata przywędrowała z Francji. Rozprzestrzenienie jej na całym świecie stworzyło kulturę parzenia i spożywania herbaty. W tym obszarze zaznacza się różnice kulturowe. Z uwagi na to, iż herbatę można doskonale komponować z innymi roślinami, pozyskujemy ją w naprawdę wielu zaskakujących odsłonach. Poza tradycyjną herbatą mamy więc herbaty ziołowe, które mają właściwości lecznicze.

Do ziołowych herbat można zaliczyć herbatę miętową, rumiankową, czy lipową. Herbaty ziołowe są zalecane ze względy na rodzaj dysfunkcji organizmu, który mają wspomagać. Są herbaty, które regulują przemianę materii, działają moczopędnie lub są podawane w stanach przemęczenia lub stanu zapalnego organizmu. Znane jest też łagodzące działanie torebek herbaty jako rodzaju kompresu na stan zapalny oczu. O herbatę i jej działanie na organizm toczy się niejako spór. W jej składzie można znaleźć składniki, które mają negatywny wpływ ale też i takie, których działanie jest pozytywne.

Znów można zatem przywołać złotą zasadę, iż to, co spożywane w umiarze nigdy nie szkodzi. Herbata podobnie jak kawa zawiera kofeinę, w postaci teiny. Ta substancja działa pobudzająco na organizm. Herbata znalazła również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Na jej bazie powstaje wiele produktów do pielęgnacji ciała i włosów. W domowym zaciszu szczególnie w zimowe popołudnia, chwalimy sobie filiżanki Chodzież wypełnione herbatą z dodatkiem cytryny, miodu i imbiru. Taka mieszanka pozwoli przezwyciężyć mrozy i zapobiegać infekcjom.

Back To Top