Postaw latem na herbaciane orzeźwienie

Nawet w największy upał dzbanek do parzenia herbaty z pewnością się przyda. Orzeźwiające właściwości herbaty znane są bowiem na całym świecie. Miliony Hindusów, Chińczyków czy Japończyków, którzy żyją w krajach o tropikalnym klimacie, piją gorącą herbatę, która ich zdaniem pozwala przetrwać nawet największe upały.

 

Dlaczego zmrożono herbatę?

Jeszcze lepiej gasi pragnienie herbata mrożona. Odkryto ją przypadkowo na początku XX wieku w USA. Pewien młody człowiek chciał zachęcić preferujących kawę Amerykanów do spróbowania herbaty. Jednak degustacja serwowanego ciepłego napoju nie cieszyła się popularnością ze względu na panujący upał. Zdesperowany kupiec postanowił podawać herbatę z kostkami lodu. Tak narodziła się ulubiona w Ameryce „Iced Tea”, która i współcześnie jest najchętniej wybieraną postacią herbaty w Stanach Zjednoczonych.

 

Mrożona tak samo dobra

O leczniczych właściwościach naparu herbacianego wiadomo powszechnie. Okazuje się, że nie tylko gorący czajniczek do parzenia herbaty jest źródłem drogocennych składników odżywczych. Mrożenie herbaty pozwala zachować prozdrowotne właściwości, których nie ma herbata studzona powoli. „Iced Tea” nie traci również smaku, jest szczególnie aromatyczna, a przy tym doskonale gasi pragnienie i chłodzi organizm.

 

Herbata w zimnej odsłonie:

 

Herbata z lodami

składniki na 4 szklanki:

0,5 l mocnej czarnej herbaty

4 łyżki lodów waniliowych

0,25 l słodkiej śmietany

wafle

Przygotuj mocny napar z czarnej herbaty. Następnie szybko go wystudź i napełnij nim szklanki. Śmietanę ubij na sztywno (dodaj cukier, jeśli lubisz słodką). Do każdej szklanki włóż łyżkę lodów waniliowych i udekoruj bitą śmietaną. Na koniec wsuń w śmietanę dekoracyjne wafle.

 

Herbata na zimno

składniki na 4 szklanki:

2 łyżki czarnej herbaty

0,5 l wody

4 łyżeczki soku z cytryny

cukier

arak

kostki lodu

 

Weź czajnik do parzenia herbaty, przygotuj napar z dwóch łyżek czarnej herbaty i szybko go wystudź. Do każdej szklanki wlej łyżkę soku z cytryny, dodaj odrobinę cukru i araku. Rozlej do tak przygotowanych szklanek zimną herbatę i włóż po kostce lodu.

 

Lemoniada herbaciana

składniki na 13 szklanek:

100 g cukru

2 l wody

0,33 filiżanki czarnej herbaty liściowej

0,75 filiżanki soku z cytryny

kostki lodu

2 ˜– 3 cytryny

 

Rozpuść całkowicie cukier w 1 l wrzącej wody i zalej nią herbatę. Odstaw na 5 minut do naciągnięcia. Po tym czasie wymieszaj i przecedź do 1 l zimnej wody. Dodaj sok z cytryny.

Do wysokich szklanek wrzuć kostki lodu, zalej herbatą i podawaj z plastrami cytryny.

 

Cold brew – herbata parzona „na zimno”

Na początku trudno uwierzyć w ten paradoks, ale rzeczywiście możemy „parzyć” herbatę na zimno. Wystarczy wsypać susz herbaciany do odpowiedniego naczynia (może być to dzbanek do parzenia herbaty), zalać zimną wodą i wstawić na minimum dwie godziny do lodówki. Herbaty o dużych liściach można najpierw zaparzyć (krótko!) w tradycyjny sposób, napar odcedzić (i wypić), a dzbanek ponownie zalać, tym razem już zimną wodą i wstawić do lodówki. Przyrządzona w ten sposób herbata zawiera mniej garbników, co pozytywnie wpływa na smak, ale też w mniejszym stopniu pobudza (liście uwalniają również mniej teiny).

 

Przepisy pochodzą z książki Marianne Nicolin, Herbata dla smakoszy, Warszawa, Oficyna Wydawnicza „Kalliope”, 1991.

Back To Top