„Przez żołądek do serca” czyli o sztuce gotowania

To, że gotowanie jest sztuką może potwierdzić każdy. Oddziaływanie na kubki smakowe w sposób, który przynosi niesłychaną satysfakcję to właśnie sztuka kulinarna. O wielkich mistrzach gotowania mówi się z podziwem. Potrafią łączyć smaki, wirować między składnikami i eksperymentować z fantazyjną kompozycją na talerzu. Na co dzień może taka finezja nam w kuchni nie towarzyszy, ale jak zwykło się mawiać – wszystko najlepiej smakuje w domu. A i w nim może stać się czymś więcej niż tylko sposobem na zaspokojenie apetytu. Każda gospodyni czy gospodarz domowy ma w sobie coś z wirtuoza kuchni. Zręczne łączenie składników i stosowanie przypraw wpływa na zadowolenie spowodowane odbiorem smaku.

Garnek żeliwny do przyrządzenia zupy. Dania na duży apetyt

W naszej kulturze to obiad stanowi centralny posiłek i to jemu poświęca się najwięcej pracy. Jest najczęściej daniem podawanym na ciepło. Niekiedy serwuje się obiady dwudaniowe. W takim przypadku pierwsze danie stanowi zupa. Garnek żeliwny wykorzystywany do gotowania zupy może mieć różnorodną pojemność. Wszystko zależny od indywidualnych potrzeb. Zupa jako danie jednogarnkowe może być bardzo pożywną potrawą. Takie zupy, które są gotowane na bazie mięsa i wielu innych składników nie wymagają już podawania drugiego dania, ponieważ same w sobie są sycące. Zupy bezmięsne najczęściej podawane są w towarzystwie drugiego dania.

Gotowanie – łącznik ludzki

Gotowanie może stać się nie tylko obowiązkiem, ale także i przyjemnością. Tak jak i samo jedzenie. Szczególnie, jeśli posiłki zjadane są wspólnie przy rodzinnym stole. Gotowanie to też doskonały pomysł na integrację i wspólne spędzanie czasu. Można razem przygotowywać posiłki. Każdy wykonuje czynności na miarę swoich umiejętności. W takim ujęciu można w naukę gotowania włączać dzieci od najmłodszych lat. Kształci to w nich poczucie samodzielności i sprawności. Dzięki temu nabywają tak niezwykle cenną wiedzę życiową, którą nie zawsze odnajdą w szkole.

Back To Top