Czy ryż basmati jest zdrowy?

Ryż basmati jest jednym z podstawowych produktów w kuchni indyjskiej oraz południowo azjatyckiej (jest bardzo popularny w wielu chińskich prowincjach). Dostępny jest w sklepach w dwóch wariantach: biały i brązowy. Ryż basmati ceniony jest za swój delikatny smak i dużą zawartość składników odżywczych. Dlaczego warto jeść ryż basmati?

Jakie składniki odżywcze ma ryż basmati?

Zawartość składników odżywczych różni się w zależności od gatunku ryż basmati. W brązowym (nieoczyszczonym jest ich znacznie więcej) niż w białym. Cechą wspólną jest podobna zawartość kalorii oraz tych samych witamin i mikroelementów (ale w różnych proporcjach). Ryż basmati jest świetnym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak: cynk, miedź, magnez, fosfor i żelazo.

Brązowy ryż basmati w porównaniu do białego zawiera więcej białka węglowodanów złożonych oraz błonnika. W sprzedaży jest około 28 gatunków ryż basmati. Różnią się one pod względem wizualnym oraz zawartości składników odżywczych.

Właściwości prozdrowotne ryż basmati

Ryż basmati ceniony jest ze względu na swój smak oraz właściwości prozdrowotne. Ma niewiele tłuszczów oraz sodu, dlatego jest odpowiednim produktem dla osób cierpiących na choroby układu sercowo- naczyniowego. Ryż basmati zawiera również witaminy z grupy B oraz błonnik pokarmowy, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu.

Ryż basmati jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego. Zawiera o około 20% więcej włókna niż inne produkty zbożowe. Według niektórych badań błonnik zmniejsza ilość komórek rakowych. Włókno przyspiesza również przemianę materii i zapobiega powstawaniu nowotworów raka jelita grubego.

Ryż basmati a cukrzyca

Ryż basmati ma wysoki indeks glikemiczny IG= 50-58, co powoduje szybkie podniesienie glukozy we krwi po posiłku, a tym samym wyrzut insuliny. Dlatego odradza się je jeść przez osoby z cukrzycą i insulinoodpornością.

Ryż basmati jest bardzo smaczny i świetnie sprawdzi się jako dodatek codziennej diety.

Back To Top