Kawa swoją nazwę zawdzięcza roślinie kawowiec. To z niej pochodzą te aromatyczne ziarna. Lecz sama geneza słowa odnosi się do arabskiego tłumaczenia – usuwająca zmęczenie. Takie początki tego słowa są absolutnie zrozumiałe i w pełni oddają zastosowanie jakie ma kawa. Co ciekawe jest to słowo, które w każdym niemalże języku brzmi podobnie. Mówimy o uniwersalizmie, który pozwala na odnalezienie się w każdej sytuacji.
Mówiąc „ coffee” możemy liczyć na zrozumienie w każdym kraju w jakim się znajdziemy. Dzięki temu napijemy się kawy nawet jeśli nie znamy języka narodowego państwa, w którym akurat gościmy. Taki słów międzynarodowych jest znacznie więcej. Pozwalają one na zrozumienie w obcych kulturach. Kawa uwielbiana na całym święcie doczekała się także swojego święta, ponieważ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kawy. W tym dniu w sposób szczególny można się oddawać przyjemności spożywania kawy w dowolnej postaci.
A możliwości jest naprawdę sporo, gdyż można ją przyrządzać wielorako. W ten sposób uzyskujemy różnorodne napoje kawowe. Podawane są w różnych naczyniach, np. są specjalne filiżanki do cappuccino lub do espresso. Kawa znalazła swoje miejsce także jako element deserów. Z uwagi na swój specyficzny aromat i smak jest doskonałym połączeniem z czekoladą. W Polsce kawę prawdopodobnie rozsławieniu jej przez wielkiego amatora tego napoju – Jana III Sobieskiego. Wypijał kawę w tradycyjnej formie, czyli zmielone ziarna zalane wrzątkiem. Jednak dopiero w XVIII wieku kawa została w Polsce przeniesiona z wyższych sfer do powszechnego użytku.