Herbaciarnia to dla mnie miejsce pełne pokus i magii. Na półkach w wielu rzędach siedzą słoje pełne aromatycznych mieszanek o niecodziennych i intrygujących nazwach, a na stoliku czeka dymiący czajnik do parzenia herbaty, z którego unosi się cała symfonia zapachów. Chciałoby się choć namiastkę tej atmosfery zabrać do domu… Może warto poeksperymentować i w zaciszu własnej kuchni stworzyć kilka interesujących mieszanek herbat?
Mieszać, ale co i jak?
Okazuje się, że nawet znając skład ulubionej mieszanki, trudno przywołać w domu smak znany z herbaciani, nawet posiadając odpowiednie akcesoria do parzenia herbaty. Niestety, oferowane w sklepach, kawiarniach czy herbaciarniach mieszanki herbat, często zawierają wzmacniacze smaku czy sztuczne aromaty. Nie powinniśmy się jednak zrażać i spróbować swoich talentów twórczych. Na początku zastanówmy się, czy zależy nam na prozdrowotnych właściwościach takiej mieszanki i przemyślmy, o jakie zioła chcielibyśmy ją wzbogacić. Pamiętajmy o czasach parzeń i umiarze. Herbata powinna stanowić połowę składu mieszanki, a ilość składników należy raczej ograniczać do kilku.
Wykorzystaj naturalne właściwości herbaty
Herbaciany susz ma wprost niebywałą zdolność do pochłaniania zapachów. Wrażliwość herbaty na obce aromaty znana była już w starożytnych Chinach. Zbieraczki musiały szczególnie dbać o higienę, nie mogły spożywać potraw o intensywnych aromatach, a najdelikatniejsze gatunki musiały zbierać w rękawiczkach. Dlatego susz herbaciany można łatwo aromatyzować, wkładając do pojemnika składniki o intensywnym zapachu.
Propozycje na dobry początek
Zanim poczujesz w sobie moc twórczej swobody, wypróbuj nasze proste przepisy na aromatyczne mieszanki herbat i zaparzaj, jak lubisz – wykorzystaj czajniczek do parzenia herbaty lub kubek z zaparzaczem.
Herbatka finezyjna
10 dag czarnej herbaty liściastej
pół laski cynamonu
1 łyżeczka goździków
kilka gwiazdek anyżu
Wszystkie składniki starannie wymieszaj i przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika (np. słoika). Po 5. dniach można parzyć taką mieszankę jak zwykłą herbatę.
Herbatka zimowa
10 dag czarnej herbaty liściastej
cienko skrojona i wysuszona skórka z dużej pomarańczy
7 lekko potłuczonych goździków
pół laski cynamonu
3 – 4 łyżki kolendry
Należy pamiętać o dokładnym wyszorowaniu skórki pomarańczy przed suszeniem, aby zmyć chemiczne substancje konserwujące owoc. Skórkę pomarańczową możemy wysuszyć w suszarce do owoców i warzyw lub tradycyjnie – w piekarniku. Cynamon i skórkę pomarańczową należy pokruszyć, dodać pozostałe składniki i wymieszać. Następnie całość przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika i po 5. dniach zaparzać jak zwykłą herbatę.
Herbatka choinkowa – wspaniale rozgrzewa
10 dag czarnej drobnej herbaty
1 łyżka startej skórki pomarańczowej
2 łyżki startej skórki cytrynowej
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
1 łyżeczka goździków
1 łyżka cynamonu
Należy pamiętać o dokładnym wyszorowaniu skórki cytrusów. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika. Mieszanka będzie gotowa po 5.– 7 dniach i należy ją zaparzać jak zwykłą herbatę.
Przepisy pochodzą z książki: Małgorzata Caprari, Herbata, Warszawa, Klub dla Ciebie, 2009.