Co powinien zawierać Twój serwis do herbaty

Angielska moda na popołudniowe herbatki skłoniła producentów ceramiki i porcelany do stałego rozbudowywania swojej oferty. Zaczęto produkować zestawy na różne okazje, a ich elementy wielokrotnie się zmieniały na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Podstawowy zestaw zawierał: czajnik do parzenia herbaty, dzbanek na gorącą wodę, filiżanki ze spodkami, cukiernicę, mlecznik i tacę. Później pojawiły się m.in.: łyżeczki do herbaty, sitka, noże, łopatki i widelczyki do ciast, półmiski z przykrywką do ciepłych bułeczek, pojemniki na herbatę. Zwyczaje jednak się zmieniają i współczesna „proszona” herbatka nie wymaga już takiej oprawy.

 

W czym podać herbatę?

Obecnie sklepy oferują wiele rodzajów naczyń do serwowania herbaty. Które wybrać? Wszystko zależy od sposobu, w jaki zaparzymy herbatę i charakteru spotkania. Na wieczór z przyjaciółką wystarczy piękny kubek z zaparzaczem. Możemy wybierać w kształtach i stylach – od orientalnych zdobień po nowoczesny surowy design. Jeśli jednak spotkanie ma bardziej formalny charakter, warto przygotować czajniczek do parzenia herbaty o pojemności dostosowanej do przewidzianej liczby filiżanek. Przy większym gronie proponuję nabyć drugi czajniczek, bo niegrzecznie byłoby kazać czekać niektórym gościom na drugą turę parzenia. Gdy szczególnie zależy nam efektownej oprawie takiego spotkania, można zakupić szklany czajnik do parzenia herbaty i zdecydować się na herbatę rozkwitającą. Ten rodzaj artystycznej herbaty nie jest jeszcze powszechnie znany, a ręczne wykonanie sprawia, że każda taka herbata zaparza się w sposób niepowtarzalny. Zaskoczy zatem nawet tych, którzy już widzieli herbaty rozkwitające, bo sam proces parzenia będzie unikalny i bardzo atrakcyjny wizualnie, nie wspominając o smaku i aromacie.

Czarki czy filiżanki?

Podawanie herbaty w kubkach jest może wygodne, ale nieodpowiednie w bardziej oficjalnych sytuacjach. Powinniśmy zaopatrzyć się w czarki lub filiżanki do herbaty, a wygląd naszego serwisu dopasować do wnętrza. Z łatwością można zakupić filiżanki wpisujące się w nowoczesny design o ciekawych kształtach i pozbawione florystycznych zdobień. Wybór ten ma swoje zalety – uszko nie pozwoli nam się poparzyć, a spodek oprócz spełniania funkcji estetycznych, chroni naszą bieliznę stołową. Jeśli chcemy jednak nawiązać do wschodnich tradycji, dzbanek do parzenia herbaty i pasujące do niego czarki będą wyglądały naprawdę efektownie. Takie komplety kupimy w wielu sklepach oferujących artykuły gospodarstwa domowego. Możemy także pokusić się o zakup specjalnej herbaty na tę okazję i dokupić jeszcze inne akcesoria do parzenia herbaty – tacę w podobnym stylu, a może żeliwny czajniczek w stylu japońskim. Wszystko zależy od naszego budżetu i wiedzy na temat parzenia herbaty. Nawet najdroższe i najpiękniejsze czarki nie zrobią wrażenia, gdy wystawać z nich będą sznurki od torebek z herbatą!

 

Kompletując serwis do herbaty, uwzględnij wystrój swojego wnętrza, posiadaną bieliznę stołową i charakter sytuacji, w których będzie Ci służył. Jeśli nie masz miejsca, aby przechowywać wiele naczyń, zainwestuj w efektowny szklany czajniczek do parzenia herbaty, a wybór parzonej herbaty zdecyduje o jego wyglądzie.

Back To Top